Aktuální článek: Kolik platit zálohy OSVČ

Nedávno jsem četla článek o tom jak podnikat doma snadno a v malém. Většina tipů mi, ale přišla, že obsahují nějaké velké “ale”, o kterém autor pomlčel. Přináším vlastní seznam drobného podnikání a přivýdělků, které lze dělat například na mateřské, při studiu či zaměstnání a nevyžadují žádné velké investice a splnění speciálních podmínek.

Nájmy nemovitostí

Nájem nemovitostí není živnost (viz § 3 odst. 3 písm. ah) Živnostenského zákona) a není nutné mít na něj živnostenský list. Nejedná se dokonce ani o podnikání (s výjimkou nemovitostí zahrnutého do obchodního majetku). Takže se nemusíte registrovat na sociální správě a zdravotní pojišťovně a platit sociální a zdravotní pojištění. Nicméně se příjmy z pronájmů zdaňují a musíte kvůli nim podat daňové přiznání, ve kterém zohledníte veškeré svoje příjmy vč. příjmů ze zaměstnání. U příjmů z pronájmů můžete uplatnit paušální výdaje 30% nejvýše však 600.000 Kč (odpovídá příjmům 2 mil. Kč) nebo výdaje skutečné. U nájmů je povinnost vést evidenci příjmů a pohledávek (kolik vám někdo dluží). Pokud se rozhodnete pro skutečné výdaje je třeba vést navíc evidenci výdajů, případně evidenci hmotného majetku, který se odepisuje (nejčastěji půjde přímo o danou nemovitost). Jako skutečné výdaje lze uplatnit veškeré výdaje vynaložené na dosažení a zajištění příjmů z pronájmu např. platby energií, vybavení nemovitosti (pozor majetek nad 40 tisíc Kč pořizovací ceny je nutné odepisovat), odpisy nemovitosti, úroky z hypotéky na pořízení pronajímané nemovitosti apod. Pokud je pronajímaná jen část nemovitosti, uplatňují se výdaje související s celou nemovitostí v poměrné výši dle podlahové plochy.

Učit se, učit se, učit se vlastně učit někoho

Spousta lidí má nějaký zajímavý koníček nebo něco zajímavého umí. Je jedno jestli pletete svetry, stavíte RC modely, umíte udělat báječnou zavařeninu nebo třeba ovládáte kaligrafii. Vždycky je možnost se o koníček podělit a zasvětit do něj další lidi. Přímo na toto je určen web Naučme se, kde lektoři učí zájemce kde co. Od výroby domácí kosmetiky po správu sociálních sítí. Výhodou je, že umožňují i spolupráci formou dohody o provedení práce, takže není nutné v začátcích vlastnit živnostenský list. Naučme se si bere provizi za uskutečněné kurzy podle počtu návštěvníků. Když se podíváte na seznam měst, zjistíte, že rozhodně nejde jen o Prahu a Brno. Takže se můžete přidat odkudkoliv.

Vzdělávat lze samozřejmě tzv. na vlastní pěst. Výhoda je, že většinou není třeba žádné velké vstupní investice. Mimoškolní výchova a vzdělávání, pořádání kurzů, školení, včetně lektorské činnosti je volná živnost. To znamená, že k zahájení podnikání není požadována žádná odborná znalost nebo praxe.

Pokud sami máte vysokoškolské či jiné potřebné vzdělání můžete doučovat studenty. Doučovatele a doučované zprostředkovává například web Doučka.cz.

Výpomoc v domácnosti

Praní, žehlení, spravování oděvů, úklid a další služby pro domácnosti je volná živnost. Ve velkých městech působí poměrně dost úklidových firem. Mimo ně je, ale problém sehnat paní na úklid. Navíc jednotlivec může být flexibilnější než firma a tím zajímavější pro domácnosti, které potřebují jen příležitostnou výpomoc a nemůžou si ani dovolit velké měsíční výdaje. Úklid lze nabídnout také firmám nebo bytovým družstvům a společenství vlastníků. Zvláště malé bytové domy o několika bytech nebo menší firmy o jedné nebo dvou kancelářích jsou pro úklidové firmy nezajímavé.

Výpomoc v domácnosti může zahrnovat například venčení psů, péče o domácí mazlíčky v době dovolených, zalévání květin apod.

Administrativní výpomoc

V jednom románu Agathy Christie jsem četla o agentuře kam zákazník zavolal a oni mu poslali písařku na hodinu. Po splnění úkolu zase odešla. Hned mě napadlo, že takovouto administrativní pracovnici na zavolání na hodinu bych také občas využila.  V dnešní době se uplatňují tzv. virtuální asistentky, které své služby nabízejí z domova. Ve svém okolí však vidím i poptávku po příležitostné administrativní výpomoci přímo ve firmě. Mnoho menších firem potřebuje občas někoho kdo přijde třeba na dvě hodiny založit papíry, kopírovat, dojít na poštu, vyřídit objednávky a zadat položky e-shopu a další drobnou administrativu. Platit klasického zaměstnance se jim nevyplatí. Pak už je jen na dotyčné zda bude mít jen jednu malou firmu na pár hodin nebo více menších firem dohromady. Výhoda je v tom, že na malý počet hodin není problém se domluvit se zaměstnavatelem na práci na základě dohody o provedení práce, takže není nutné vlastnit živnostenský list. Stejně jako v předchozím případě je i administrativa volná živnost.

Korektury textů

Jste hotový “gramatický nácek”? Milujete češtinu a z diktátu jste měli vždycky jedničku? A co takhle místo “trollování” diskuzí si opravováním češtiny přivydělat. Oslovte firmu, která má podle vašeho názoru spoustu chyb na webu a na facebooku a nabídněte jí, že je opravíte. Profesionální korektoři můžou být pro menší firmy a drobné podnikatele cenově nedostupní. A na článek na webu či příspěvek na facebooku jistě není třeba profesionál jako na diplomovou práci nebo knihu. I zda je v malém možnost dohody o provedení práce.

Zaujal vás tento článek? Přečtěte se i další článek na podobné téma:

Podnikání na mateřské a rodičovské dovolené

 

Autor článku
Zuzana Bartůšková
 • jsem daňová poradkyně, zapsaná 8 let v Komoře daňových poradců, číslo osvědčení 4960
 • účetní s 20letou praxí v oboru – v menší firmě, v korporaci i na pozici hlavní účetní
 • účetní na volné noze od r. 2010
 • lektor odborných kurzů s 11letou praxí
 • autor odborných článků na blogu BKP FINANCE s.r.o., pravidelně již desátým rokem
 • přispívám pravidelně již 11 let na Portál Pohoda
 • přispívám do časopisu pro účetní Účetnictví v praxi vydavatelství Wolters Kluwer

 

Zuzana Bartůšková
Více o Zuzce
Jsme vidět v médiích
Přesně 37 našich článků a 2 videa najdete také v mnoha médiích napříč internetem i tiskem.
Daňové poradenství
Daňové poradenství osobně nebo on-line
750 Kč + DPH / 15 minut
CHCI PORADENSTVÍ
Účetní středy
Daňové poradenství za zvýhodněnou cenu první středu v měsíci
500 Kč + DPH / 15 minut
CHCI NA ÚČETNÍ STŘEDU
Říkají o nás
Kurz Kontrolní mechanismy v účetnictví určitě naplnil moje očekávání. Stále zjišťuji, že je se pořád co učit, v praxi člověk vytěsňuje a zapomíná respektovat předpisy, viz. např. ČÚS. Byla jsem ráda, že jste je připomněla a zdůraznila, že jejich nedodržení může vést k postihu. Za mě určitě přínos.

Stanislava Šplíchalová
účetní
Markéta Kumštárová
Finanční a mzdová účetní
https://udmk.cz/
Kurz Kontrolní mechanismy v účetnictví byl skvělý a naplnil má očekávání :)
Přínosem pro mě byly užitečné tipy v nastavení analytik, u kterých jsem si potvrdila, že řada mnou nastavených analytik dává smysl a zároveň jsem získala inspiraci pro nastavení některých účtů pro zlepšení a možnost využití pro další kontroly (zejm. pak pro závěrkové práce). Největším přínosem bylo pro mě téma saldo, kde jsem konečně pochopila, jak se dá dobře využít. Doposud jsem v něm viděla akorát, že je tam nějaký "nepořádek". Význam pro mě měly i praktické ukázky v Pohodě (jak u práce se saldem, tak pro kontroly DPH).

Stanislava Šplíchalová
účetní
Stanislava Šplíchalová
Účetní
www.klenota.com
Kdy si nebudeme rozumět
 • Potřebujete na poslední chvíli pouze rychle vyřešit daňové přiznání.
 • Účetní je pro vás napůl sekretářka a napůl „holka pro všechno“.
 • Podnikáte neférově nebo neeticky.
 • Vaše podnikání je závislé na dotacích.
 • Potřebujete účetní na docházení k vám do firmy.
 • Potřebujete účetní na plný úvazek.

Na vystavování faktur doporučujeme používat Fakturoid.

Jako účetní oceňujeme jednoduché ovládání, soulad s aktuální legislativou a možnost nahrávání vydaných faktur do účetnictví.

Jako klienti oceňujeme automatické fakturace pravidelných faktur, párování plateb v bance s vydanými fakturami a zasílání děkovných e-mailů o zaplacení zákazníkům, snadné vystavování koncových faktur ze zaplacených zálohových faktur.

Jedním slovem výrazné snížení času stráveného nad fakturací.