5 tipů na drobný přivýdělek

Nedávno jsem četla článek o tom jak podnikat doma snadno a v malém. Většina tipů mi, ale přišla, že obsahují nějaké velké “ale”, o kterém autor pomlčel. Přináším vlastní seznam drobného podnikání a přivýdělků, které lze dělat například na mateřské, při studiu či zaměstnání a nevyžadují žádné velké investice a splnění speciálních podmínek.

Nájmy nemovitostí

Nájem nemovitostí není živnost (viz § 3 odst. 3 písm. ah) Živnostenského zákona) a není nutné mít na něj živnostenský list. Nejedná se dokonce ani o podnikání (s výjimkou nemovitostí zahrnutého do obchodního majetku). Takže se nemusíte registrovat na sociální správě a zdravotní pojišťovně a platit sociální a zdravotní pojištění. Nicméně se příjmy z pronájmů zdaňují a musíte kvůli nim podat daňové přiznání, ve kterém zohledníte veškeré svoje příjmy vč. příjmů ze zaměstnání. U příjmů z pronájmů můžete uplatnit paušální výdaje 30% nejvýše však 600.000 Kč (odpovídá příjmům 2 mil. Kč) nebo výdaje skutečné. U nájmů je povinnost vést evidenci příjmů a pohledávek (kolik vám někdo dluží). Pokud se rozhodnete pro skutečné výdaje je třeba vést navíc evidenci výdajů, případně evidenci hmotného majetku, který se odepisuje (nejčastěji půjde přímo o danou nemovitost). Jako skutečné výdaje lze uplatnit veškeré výdaje vynaložené na dosažení a zajištění příjmů z pronájmu např. platby energií, vybavení nemovitosti (pozor majetek nad 40 tisíc Kč pořizovací ceny je nutné odepisovat), odpisy nemovitosti, úroky z hypotéky na pořízení pronajímané nemovitosti apod. Pokud je pronajímaná jen část nemovitosti, uplatňují se výdaje související s celou nemovitostí v poměrné výši dle podlahové plochy.

Učit se, učit se, učit se vlastně učit někoho

Spousta lidí má nějaký zajímavý koníček nebo něco zajímavého umí. Je jedno jestli pletete svetry, stavíte RC modely, umíte udělat báječnou zavařeninu nebo třeba ovládáte kaligrafii. Vždycky je možnost se o koníček podělit a zasvětit do něj další lidi. Přímo na toto je určen web Naučme se, kde lektoři učí zájemce kde co. Od výroby domácí kosmetiky po správu sociálních sítí. Výhodou je, že umožňují i spolupráci formou dohody o provedení práce, takže není nutné v začátcích vlastnit živnostenský list. Naučme se si bere provizi za uskutečněné kurzy podle počtu návštěvníků. Když se podíváte na seznam měst, zjistíte, že rozhodně nejde jen o Prahu a Brno. Takže se můžete přidat odkudkoliv.

Vzdělávat lze samozřejmě tzv. na vlastní pěst. Výhoda je, že většinou není třeba žádné velké vstupní investice. Mimoškolní výchova a vzdělávání, pořádání kurzů, školení, včetně lektorské činnosti je volná živnost. To znamená, že k zahájení podnikání není požadována žádná odborná znalost nebo praxe.

Pokud sami máte vysokoškolské či jiné potřebné vzdělání můžete doučovat studenty. Doučovatele a doučované zprostředkovává například web Doučka.cz.

Výpomoc v domácnosti

Praní, žehlení, spravování oděvů, úklid a další služby pro domácnosti je volná živnost. Ve velkých městech působí poměrně dost úklidových firem. Mimo ně je, ale problém sehnat paní na úklid. Navíc jednotlivec může být flexibilnější než firma a tím zajímavější pro domácnosti, které potřebují jen příležitostnou výpomoc a nemůžou si ani dovolit velké měsíční výdaje. Úklid lze nabídnout také firmám nebo bytovým družstvům a společenství vlastníků. Zvláště malé bytové domy o několika bytech nebo menší firmy o jedné nebo dvou kancelářích jsou pro úklidové firmy nezajímavé.

Výpomoc v domácnosti může zahrnovat například venčení psů, péče o domácí mazlíčky v době dovolených, zalévání květin apod.

Administrativní výpomoc

V jednom románu Agathy Christie jsem četla o agentuře kam zákazník zavolal a oni mu poslali písařku na hodinu. Po splnění úkolu zase odešla. Hned mě napadlo, že takovouto administrativní pracovnici na zavolání na hodinu bych také občas využila.  V dnešní době se uplatňují tzv. virtuální asistentky, které své služby nabízejí z domova. Ve svém okolí však vidím i poptávku po příležitostné administrativní výpomoci přímo ve firmě. Mnoho menších firem potřebuje občas někoho kdo přijde třeba na dvě hodiny založit papíry, kopírovat, dojít na poštu, vyřídit objednávky a zadat položky e-shopu a další drobnou administrativu. Platit klasického zaměstnance se jim nevyplatí. Pak už je jen na dotyčné zda bude mít jen jednu malou firmu na pár hodin nebo více menších firem dohromady. Výhoda je v tom, že na malý počet hodin není problém se domluvit se zaměstnavatelem na práci na základě dohody o provedení práce, takže není nutné vlastnit živnostenský list. Stejně jako v předchozím případě je i administrativa volná živnost.

Korektury textů

Jste hotový “gramatický nácek”? Milujete češtinu a z diktátu jste měli vždycky jedničku? A co takhle místo “trollování” diskuzí si opravováním češtiny přivydělat. Oslovte firmu, která má podle vašeho názoru spoustu chyb na webu a na facebooku a nabídněte jí, že je opravíte. Profesionální korektoři můžou být pro menší firmy a drobné podnikatele cenově nedostupní. A na článek na webu či příspěvek na facebooku jistě není třeba profesionál jako na diplomovou práci nebo knihu. I zda je v malém možnost dohody o provedení práce.

Zaujal vás tento článek? Přečtěte se i další článek na podobné téma:

Podnikání na mateřské a rodičovské dovolené

 

Fotka od Prudence EarlUnsplash

Co je u nás nového?

Buďte v obraze a přihlaste se k odebírání našeho newsletteru.
Vybíráme pro Vás aktuální a ožehavá témata, která ze zkušeností dobře známe. Spam rádi nemáme, a tak posíláme jen to, co by Vás opravdu mohlo zajímat.