Co mám dělat, když…?

Tu nebudete a přijde zpráva do datovky?

Doporučujeme nastavit si v datové schránce rozšířené notifikace. Díky tomu bude zpráva v e-mailu obsahovat navíc i informaci o odesílateli a předmětu zprávy. Z toho většinou poznáte, co je obsahem zprávy. Nastavení provedete po přihlášení do datové schránky v části Nastavení (vpravo nahoře), v levém sloupci po straně vyberete volbu Notifikace -> Notifikace e-mailem, sjedete dolů a dole na obrazovace vyberete volbu Rozšířený obsah a potvrdíte Uložit.

Pokud by přišla od finančního úřadu Výzva v kontrolním hlášení, zachovejte, prosím, klid. Podle současné právní úpravy je lhůta na reakci 17 kalendářních dnů od dodání zprávy do datové schránky – bez ohledu na přihlášení. Výzvu tedy stihneme vyřídit v termínu po návratu z dovolené.

Nicméně i přesto doporučujeme zprávy z finančního úřadu neotevírat.

Přece jen jsem tu datovku otevřel a je tam něco z finančáku?

Přepošlete neprodleně přílohu kolegyni Olině Králové na  a do kopie dejte . E-mail označte v předmětu jako urgentní. Počítejte, prosím, s tím, že kolegyně pracuje nepravidelně, takže mezi odpovědí může být prodleva několik dní. Kolegyně je schopná reagovat na ty nejurgentnější výzvy. U ostatních je většinou lhůta na reakcí 14 dní, takže to budeme schopni vyřešit po návratu z dovolené.

Volá mi finančák, sociálka, zdrávka a chce se domluvit na termínu kontroly nebo už vám poslali výzvu na kontrolu a termín je v době vaší dovolené?

Vysvětlete úředníkovi, že v daném období je vaše účetní na zahraniční dovolené a všechny doklady má u sebe, a řekněte, že se s nimi účetní spojí po návratu z dovolené a domluví termín. Vezměte si jméno, telefon a e-mail daného úředníka. Nenechte se zastrašit, že musíte přijít sami. Dovolená je zákonný důvod pro omluvu.

Nutně potřebuji zaměstnancům vyplatit mzdy, ale vy tu nejste / nemáte je spočítané?

Záležitosti týkající se mezd řeší naše mzdová účetní Jiřina Kubíková e-mail . Podklady ke mzdám stejně jako dotazy ke mzdám, nové zaměstnance nebo ukončení pište na ní. E-mail dávejte do kopie.

Pokud mzdy nemá kolegyně spočítané a chcete je vyplatit, vyplaťte zaměstnanci hotově nebo převodem na účet zálohu na mzdu. Napište kolegyni, kolik jste vyplatili jako zálohu na mzdu, aby to zohlednila při výpočtu mezd.

Nutně si potřebuji vyplatit podíly na zisku nebo jiné částky a vy tu nejste?

Pokud není možné výplatu podílu na zisku odložit, tak si vyplaťte menší část, než je očekávaná částka. Daň ze zisku činí 15 % ze zisku, ale nemusíte ji hradit okamžitě. Zúřadujeme to, jakmile tu budeme. Napište nám podrobnosti do e-mailu.

Potřebuji nutně vystavit fakturu a nevím jak?

Zkuste se s odběratelem domluvit, že mu pošlete zálohovou fakturu, protože nemáte účetní, a že to dořešíte po našem návratu. Zálohová faktura nemá předepsané náležitosti a není nezbytné přímo na ní vyřešit otázku DPH. Běžné dotazy týkající se faktur je schopná zodpovědět kolegyně Olina Králová na

Se složitějšími případy ale nejspíš budete muset počkat na nás.

Budu nutně potřebovat zpracovat nějaké daňové přiznání nebo vyřešit složitý daňový dotaz, když tu nebudete?

Pokud skutečně není možné problém odložit na dobu, kdy budeme přítomni, obraťte se, prosím, na některého z kolegů daňových poradců.

Osobně doporučuji tyto kolegy: